تفاوت هاست و سرور چیست؟

هاست و سرور با هم تفاوت هایی دارند که اطلاع از آن برای افراد مرتبط در این زمینه از اهمیت بالایی برخودار است. برای بررسی تفاوت میان هاست و سرور ابتدا به تعاریف این دو می پردازیم و سپس تفاوت میان این دو را بررسی می کنیم. این مطلب از سرور با ما را مطالعه کنید تا با فرق های اساسی و مهم هاست با سرور آشنا شوید.

هاست چیست؟

هاست به سرور و یا یک کامپیوتری می گویند که بتواند تمامی فایل هایی که در وب سایت ما قرار می گیرد را ذخیره سازی نماید، که این فایل ها می تواند شامل عکس، فایل های css و یا هر نوع فایل دیگری که در وب سایت ما قرار دارد باشد. به طور کلی زمانی که قصد ایجاد یک وب سایت برای مقاصد مختلف خود دارید که توسط دیگران قابل دیدن باشد، باید اصطلاحا وب سایت شما روی یک سرویس دهنده میزبان قرار گیرد. لازم به ذکر است که حتی کامپیوتر های شخصی شما هم می تواند به صورت یک سرویس دهنده میزبانی راه اندازی گردد، اما باید به یک نکته توجه داشت که اگر قصد دارید سایت شما بازدید کننده بالایی داشته باشد، این کار منطقی به نظر نمی رسد، زیرا برای این که وب سایت شما در اینترنت در دسترس باشد، لازم است که کامپیوتر شما به طور مداوم روشن بماند و به اینترنت متصل باشد، در غیر این صورت دیگر کسی قادر به دیدن وب سایت شما نیست. دلیل دیگر آن این است که اگر به نرم افزار هایی که به راه اندازی سرور مربوط باشد آشنایی نداشته باشید، این کار بسیار سخت و دشوار است و همچنین نگهداری آن وقت و انرژی زیادی را صرف می کند، به همین دلایل است که افراد و سازمان هایی که به وب سایت نیاز دارند، به شرکت های ارائه دهنده میزبانی مراجعه می کنند. معمولا شرکت های ارائه دهنده خدمات میزبانی مجهزترین Datacenter ها را دارا هستند و همچنین به صورت 24 ساعته برق به سرور ها متصل هستند و اینترنت قطع نخواهد شد، اگر چه میزبانی یا همان هاستی که تهیه می کنید هرچند فضای کمی داشته باشد ولی یک تیم متخصص بصورت 24 ساعته تلاش بر این دارند که مشکلی به وجود نیاید. در اکثر موارد، یک سرور میزبان وب، فضای Hard خود را به فضاهای کوچک تری تقسیم کرده و آن را با هزینه کمتر در اختیار افراد مختلف قرار می دهد. در این حالت از چندین سایت تا چند صد سایت از سرور میزبان به صورت مشترک استفاده می کنند. انواع هاست با توجه به نیاز شما می تواند نیاز شما را برطرف کند.

هاست چیست؟

سرور چیست؟

سرور ها به طور کلی کامپیوتر های همیشه روشن هستند که به کامپیوترهای دیگر که تحت یک شبکه اند سرویس ارائه می دهد، که حتی سرور ها نقش کامپیوتر های دیگر را که تحت شبکه می باشند، مشخص می کند. بطور کلی دو دسته بندی وجود دارد:

  • سرور: کامپیوتری که سرویس می دهد.
  • کلاینت: کامپیوتری که سرویس می گیرد.

زمانی که در اینترنت به جستجوی مطلبی می گردیم و یا از خدمات اینترنت استفاده می کنیم، در واقع در نقش کلاینت یا همان سرویس گیرنده عمل می کنیم و کامپیوتری که در آن سوی دیگر شبکه به ما خدمات ارائه می دهد، سرویس دهنده و یا همان سرور هستند. از آنجایی که این سرویس دهنده ها یا همان سرور ها باید همیشه روشن باشد، محل هایی را برای نگهداری این سرورها ایجاد می کنند، که به آن دیتا سنتر می گویند که با تمرکز بر روی کیفیت شبکه و پشتیبانی قطعات و نرم افزارهای مورد نیاز، به صورت تخصصی شرایط را برای میزبانی وب و استفاده از سرورها به دور از مشکلات و مسائل متعدد پیرامون آن فراهم آورند، بنابراین دیتاسنتر محلی است که صدها و یا هزاران سرور را در رک ها ( rack )، کیج ها ( Cage ) و اتاق های مختلف جای می دهد. ساختمان دیتاسنتر از بخش های مختلفی مانند اتاق کنترل، اتاق سرور، ژانراتورها، تاسیسات خنک سازی، انبار سخت افزار، اتاق UPS و Battery backup، اتاق نگه داری از وسایل اطفای حریق و اتاق مدیریت شبکه تشکیل می شود، هر چند که با توجه به نیازها، طراحی و امکانات و زیرساخت برای هر مرکز داده کاملا می تواند متفاوت باشد.

سرور چیست؟

تفاوت هاست با سرور

همانطور که گفته شد برای این که سایتی را در محیط اینترنت پیاده سازی کنید در ابتدا احتیاج به یک فضا دارید که اطلاعات مربوط به کدنویسی و طراحی سایت خود را در آن قرار دهید. به این فضا هاست می گویند. خود هاست فضایی است که روی سرور قرار دارد. سرور کامپیوتری است که 24 ساعته به اینترنت متصل است تا اطلاعات شما همیشه در اختیار کاربران سایتتان قرار بگیرد. از ویژگی های سرور خوب آن است که به هیچ عنوان قطعی نداشته باشد. به سرور کامپیوتر میزبان سایت نیز می گویند.

نتیجه گیری
پس نتیجه می گیریم هاست فضایی است روی کامپیوتر سرور که در اختیار شما قرار می گیرد تا اطلاعاتتان را روی آن بریزید. طبق یک مثال می توانیم تفاوت هاست با سرور را این گونه بیان کنیم که اگر سرور را یک کامپیوتر در نظر بگیرید هاست هارد آن کامپیوتر است. حال سیستم سرور شما اگر لینوکس باشد هاست شما هاست لینوکس و اگر ویندوز باشد هاست شما هاست ویندوز است. لازم به ذکر است که تهیه هاست لینوکس یا ویندوز هیچ ارتباطی با میزان اطلاعات شما در مورد سیستم عامل یا نحوه کار کردن با آن ندارد. نوع هاست تنها بستگی به نوع سیستم عامل سرور دارد که شما نیازی به داشتن علم کار کردن به آن سیستم عامل را ندارید. تنها موردی که باید در انتخاب نوع هاست در نظر بگیرید نحوه برنامه نویسی سایتتان است.